برگزاری نشست روسای اتحادیه‌های هتلداران ایران در هتل پردیسان

برگزاری نشست روسای اتحادیه‌های هتلداران ایران در هتل پردیسان
رئیس جامعه هتلداران ایران گفت: سالانه ۱۵ درصد کاهش را در این حوزه شاهد هستیم و اکنون میزان آن زیر ۴۰ درصد بوده است.
جمشید حمزه‌زاده در نشست رئسای اتحادیه‌های هتلداران ایران، اظهار داشت: جامعه هتلداران ایران تنها تشکل رزمی فعالان این بخش است و اخیراً انتخابات جامعه هتلداران ایران با نمایتدگان استان‌های سراسر کشور برگزار شد و اعضای جدید انتخاب شدند.
وی افزود: سیاست جامعه هتلداران ایران در راستای دفاع از منافع هتلداران و مسائل بیمه‌ای، مالیاتی فعالان این صنف و همچنین ضریب اشغال هتل‌ها بوده است.
رئیس جامعه هتلداران ایران با بیان اینکه در جهت ارتقاء کیفیت خدمات تلاش ویژه‌ای در جهت بازسازی هتل‌های قدیمی و فرسوده، نوسازی، هوشمندسازی و به‌روز امکانات هتل‌ها صورت داده‌ایم، خاطرنشان کرد: در این راستا دوره‌های آموزشی را برای فعالان این صنف داریم و رشته‌ هتلداری را هم در دانشگاه‌ها فعال کرده‌ایم.
حمزه‌زاده تصریح کرد: تعامل با سازمان‌ها، موسسات و دستگاه‌های مرتبط با حوزه گردشگری همچون سازمان میراث فرهنگی، نیروی انتظامی، نمایندگان فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی، بخش خصوصی، تشکل‌های گردشگری و غیره برقرار است؛ همچنین تعاملاتی را با فعالان صنف هتلداری دیگر کشورها همچون ترکیه داشته‌ایم تا از دانش و تکنولوژی روز این صنعت در سطح جهانی برخوردار باشیم.
وی با بیان اینکه در جهت تشکیل کمیسیون تخصصی گردشگری در مجلس شورای اسلامی پیگیر هستیم و اصلاح ساختارهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده تا به وزارت گردشگری تبدیل شود، تاکید کرد: بحث یکسان‌سازی اساسنامه جوامع هتل‌های استان‌ها را در دستور کار قرار گرفته است تا شاهد انسجام و یکپارچگی هتلداران سراسر کشور باشیم.
رئیس جامعه هتلداران ایران با تاکید بر اینکه متاسفانه در دو سال گذشته با کاهش ظرفیت اشغال هتل‌های کشور بوده‌ایم، بیان کرد: سالانه ۱۵ درصد کاهش را در این حوزه شاهد هستیم و اکنون میزان آن زیر ۴۰ درصد بوده است و مشکل عمده در فعالیت خانه‌مسافرهای شخصی و غیرقانونی بوده است.
حمزه‌زاده گفت: در جلسه‌ای با معاون هماهنگی امور زائران استاندار خراسان رضوی داشتیم روی موضوع حمایت استان‌ها در امر سفر آسان، راحت و کم‌هزینه زائران امام رضا(ع) کار شد و اقداماتی در جهت گسترش ارتباطات ملی و بین‌المللی، استفاده از ظرفیت دستگاه‌های مختلف بخش‌های دولتی و خصوصی و غیره صورت پذیرفته است.
وی افزود: در حوزه توریست درمانی و گردشگری سلامت برنامه‌هایی را با همکاری مجموعه‌های مرتبط در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اجرایی کرده‌ایم و کشور ما به جهت علم بالایی در تخصص‌های مختلف پزشکی دارد به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری سلامت بوده و در جهت اقامت آن‌ها هتل‌ها را با امکانات کامل آماده کرده‌ایم.
رئیس جامعه هتلداران ایران با بیان اینکه در حال حاضر ۲ هزار هتل یک تا ۵ ستاره با ۲۰۰ هزار تخت و ۷۵ هزار اتاق در سراسر کشور داریم، گفت: متاسفانه در زمینه احداث هتل‌ها مطالعات نیازسنجی صورت نپدیرفته است و موجب شده که در برخی شهرها مانند مشهد تعداد بالای هتل‌ها را داریم و دو برابر میزان موجود هم در حال ساخت است.
حمزه‌زاده تصریح کرد: جامعه هتلداران ایران آماده است تا در بحث نیازسنجی‌ها همکاری لازم را داشته باشد تا مشکلات خالی بودن هتل‌ها، فعالیت خانه‌ مسافرهای غیرقانونی و غیره برطرف شود و هم‌اکنون تعداد ۲۴۰ هزار خانه مسافر غیرمجاز در کشور فعال است که از این تعداد ۷ هزار آن در مشهد است. و
ی تاکید کرد: تعداد فعالان صنعت هتلداری ۲۰۰ هزار نفر هستند که از این تعداد ۱۵ درصد آن‌ها و معادل ۳۰ هزار نفر مسلط به زبان دوم هستند و فعالان هتل‌های ۳ تا ۵ ستاره مسلط به زبان دوم هستند.
رئیس جامعه هتلداران ایران ادامه داد: صنعت گردشگری فرا بخشی بوده و در جهت آنکه کلیه دستگاه‌ها ملزم به اجرای فعالیت گردشگری شوند سند توسعه گردشگری را در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رساندیم و منتظر تایید مقام معظم رهبری و ابلاغ آن از سوی ایشان هستیم.
حمزه‌زاده با بیان اینکه طبق آمار جهانی ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵، کاهش ۱۵ درصدی گردشگران خارجی را داشته است، گفت: در بحث فعالیت‌ برندها هم تنها حضور برندهایی را که منجر به افزایش کیفیت، ضریب اشغال و سطح معلومات کارکنان می‌شود را تایید می‌کنیم؛ همچنین بحث آزادنبودن نرخ اقامت در هتل‌ها بوده و نرخ دولتی توجیهی برای سرمایه‌گذاران ندارد.
وی افزود: اقامتگاه‌های بوم‌گردی تنها باید در مناطق روستایی تاسیس شود و راه‌اندازی آن در شهرها خلاف قانون است و فعالیت این مجموعه‌ها در مکان‌های مصوب شده هیچ مشکلی را در فعالیت‌ هتلداران ایجاد نمی‌کند و اگر طبق ضوابط عمل شود مورد تایید جامعه هتلداران ایران است و امکان همکاری‌های فی‌مابین هم فراهم خواهد بود.
رئیس جامعه هتلداران ایران با بیان اینکه در جهت برخورد با متخلفان مکان‌های اقامتی غیرمجاز اقداماتی از سوی نیروی انتظامی و دستگاه قضایی صورت پذیرفت، گفت: اما به جهت عدم پیگیری مصوبه‌ها و اجرایی‌شدن طرح‌ها و آیین‌نامه‌های مصوب شده شاهد کندشدن این روند بودیم و اگر می‌خواهیم نتیجه دهد باید از سوی دولت به تصویب برسد و دستگاه‌های مرتبط هم به‌طور جد پای کار بیایند.
حمزه‌زاده تصریح کرد: در ایران سود هتل‌سازی به نسبت سرمایه آن زیر ۵ درصد است که به لحاظ سرمایه‌گذاری توجیهی ندارد و سرمایه‌گذاران با عشق و علاقه پای کار آمدند.
وی تاکید کرد: شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی هتلداران ایران در قالب ۱۴ غرفه از سوم تا ششم بهمن ماه امسال و از ساعت ۸ تا ۱۸ در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود و آخرین امکانات و تجهیزات هتل‌ها به نمایش دید عموم در می‌آید و بسته‌های تشویقی ویژه هم در نظر گرفته شده است.
شهریار شیروانی نایب رئیس جامعه هتلداران ایران، گفت: سرمایه‌گذاری خاصی در بخش هتلداری اعم از داخلی و خارجی صورت نپذیرفته و در دوران مدیریتی سلطانی‌فر در سازمان میراث فرهنگی بسته‌های پیشنهادی‌ای را ارائه کردیم که پاسخی دریافت نشد.
وی افزود: با ادامه روند نامطلوب فعلی هیچ آینده روشنی را در این صنعت نمی‌بینم و تضمینی هم در سرمایه‌گذاری وجود ندارد، زیرا سرمایه‌گذار علمی و کارشناسی برخورد می‌کند و تصمیمی نمی‌گیرد که متضرر شود.
کامیار اسکندریون دبیر جامعه هتلداران ایران، اظهار داشت: حضور توریست خارجی در بخش‌های مختلف از جمله اقامتی که هتل‌ها بوده درآمدزایی بالایی ایجاد می‌کند و توریست برای استفاده از هتل به ایران نمی‌آید، بلکه می‌خواهد از جاذبه‌های مختلف فرهنگی، ادبی، گردشگری و زیارتی برخوردار شود و باید از مسئولان میراث فرهنگی این سوال را پرسید که چرا این حضور را محدود کرده‌اند.
وی افزود: گردشگر از نظر ما کسی است که از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر سفر کند و از مزایای حوزه گردشگری بهره‌مند شود و ما معتقدیم کسی که از تهران به مشهد می‌آید و در خانه اقوام و آشنایانش سکونت دارد گردشگر حساب نمی‌شود و مشکل دیگر هم اقامت در مکان‌های غیرمجاز بوده است.
محمد قانعی رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی، گفت: به واسطه قطع ارتباط ایران و عربستان دوسوم زائران حوزه خلیج فارس را از دست داده‌ایم و به دلیل ظلم‌های استکبار جهانی مبادلات بورسی و بانکی به کندی انجام می‌شود.
وی افزود: در مشهد ۲۹۲ پروژه مرتبط با حوزه گردشگری داریم که بخش عمده‌ای از آن‌ها هتل بوده که بدون نیازسنجی هم ساخته شده است.
  • تاریخ درج تاریخ درج: 1 بهمن 1396