دریافت لوح و تندیس آشپز برتر رویداد سفره ایرانی توسط هتل پردیسان

دریافت لوح و تندیس آشپز برتر رویداد سفره ایرانی توسط هتل پردیسان

 هتل پردیسان، لوح و تندیس آشپز برتر رویداد منطقه 4 سفره ایرانی فرهنگ گردشگری را از آن خود کرد.
مسابقه سرآشپز برتر رویداد منطقه 4 سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری در بخش حرفه ای ها، با حضور استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و سمنان برگزار شد که با رای 3 داور بین المللی شامل حمید رضا رنجبر، نصرالله پیشرو و ستایش فرجی و همچنین عباس مهرفرزام به عنوان داور استانی، از هر استان یک سرآشپر و یک غذا به عنوان برترین های رویداد منطقه 4 سفره ایرانی فرهنگ گردشگری انتخاب شد و لوح و تندیس مسابقه را از آن خود کرد.
این مسابقه با هدف معرفی و فرهنگ سازی سفره های اصیل ایرانی اسلامی و با رویکرد ارایه غذاهای سنتی و محلی و نگرش به غذاهای نذری بین سرآشپزهای حرفه ای رستوران ها و هتل های بزرگ منطقه 4 کشور برگزار شد.
در این مسابقه، از هر یک از استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و سمنان، گروه های سه نفری شامل یک سرآشپر، یک کمک آشپز و یک آشپز دسر، به رقابت با یکدیگر پرداختند.
بر این اساس، در صبح روز این رقابت، گروه های آشپزی استان های خراسان رضوی و خراسان جنوبی به پخت یک غذای اصلی، یک پیش غذا و یک دسر پرداختند.
بدین ترتیب، برای خراسان رضوی، شیشلیک، آش بلغور شیر و ماقوت و برای خراسان جنوبی نیز قروت و بادمجان بیرجندی، عدسی بیرجندی و حلوا در نظر گرفته شد.
استان های خراسان شمالی و سمنان نیز هر یک 3 غذای اصلی، 3 پیش غذا و 3 دسر پخت کردند که شامل قرمه، چکدرمه و قلیف چال به عنوان غذای اصلی؛ آش مستوبه، آش یارمه و اشکنه به عنوان پیش غذا و همچنین سمنو، بیشمه و زیره تو(کاچی) به عنوان دسر توسط خراسان شمالی بود.
استان سمنان نیز غذاهای اصلی خود شامل دیگی سنگسر، ته چین گرمسار و سبزی پلو سمنان؛ پیش غذا شامل آش آماچ دامغان، آش زنگلاچو و بادمجانی باباغانوش سمنان و دسر شامل حلوا سیاه و کنجدی، حلوا آروشه سنگسر و باقلوا و قطاب دامغانی را پخت کرد.
کیفیت غذا، اصالت غذا، ارتباط پخت سنتی با تندرستی، تزئین غذا و دورچینی، سرعت عمل و مهارت در کار، پرسیون و توزین غذا، چگونگی برخورد، بهداشت فردی، محیط و ابزار کار، ارزش غذایی، حفظ ترکیبات غذا و مدارک آشپزی، مهم ترین پارامترهای داوری بوده است.
لازم به یادآوری است، چهارمین رویدارد سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری به میزبانی استان خراسان رضوی و با مشارکت استان های خراسان شمالی، خراسان جنوبی و سمنان از پنجم تا هفتم آبان ماه در مشهد برگزار شد.

 


  • تاریخ درج تاریخ درج: 8 آبان 1395