سمینار «کاربرد خمیرمایه» در هتل پردیسان برگزار شد

سمینار «کاربرد خمیرمایه» در هتل پردیسان برگزار شد
سمینار علمی و آموزشی کاربرد خمیرمایه در سالن همایش خیام هتل پردیسان برگزار شد.
دکتر احسان اژدری، سرپرست شرکت خمیرمایه رضوی در جریان سمینار یک روزه علمی و آموزشی خمیرمایه بیان کرد: در این سمینار که توسط سندیکای تولیدکنندگان خمیرمایه ایران و اداره کل استاندارد خراسان رضوی برگزار شده است، 50 نفر از نمایندگان مراکزی همچون دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، سندیکای خمیرمایه، اداره استاندارد، مدیران و کارشناسان کارخانه‌های تولیدکننده خمیرمایه، سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، اتحادیه نانوایان، مصرف‌کنندگان و... حضور داشتند.
وی با اشاره به مهم‌ترین محورهای این سمینار گفت: آشنایی با کاربردهای خمیرمایه در انواع نان، معرفی صنعت خمیرمایه ایران، تجدید نظر استاندارد این محصول و... مهم‌ترین موضوعات مورد بحث سمینار آموزشی خمیرمایه را به خود اختصاص داده است.
اژدری ادامه داد: برگزاری سمینارهایی از این دست با حضور نمایندگان توزیع و ادارات ذی‌ربط، باعث آشنایی بیشتر مصرف‌کنندگان با مزایای خمیرمایه خواهد شد.
وی مقوله فرهنگ‌سازی برای افزایش مصرف خمیرمایه در نان‌های سنتی و صنعتی را یکی دیگر از محورهای در دستور کار این سمینار دانست و افزود: تبیین مضرات استفاده از جایگزین‌های خمیرمایه، نظیر جوش شیرین که علاوه بر کاهش جذب مواد معدنی موجود در نان و ایجاد بیماری‌های گوارشی، اثرات سوئی بر سلامتی دارد، یکی دیگر از این موارد به شمار می‌رود.
اژدری ادامه داد: هم‌اکنون، خمیرمایه در 50 درصد از نانوایی‌ها، به میزان سالانه 20 هزار تن به مصرف می‌رسد و مابقی نیاز از طریق جوش شیرین و ترکیبات رنگ بر گوگردی تامین می‌شود.
وی بهینه‌سازی استانداردهای فعلی موجود در زمینه خمیرمایه را یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در سمینار علمی و آموزشی خمیرمایه عنوان کرد.
اژدری با بیان این که سالانه حدود 10 تا 15 درصد از نان مصرفی در کشور، ضایعات می‌شود، گفت: شرکت خمیرمایه رضوی تلاش کرده از طریق ایجاد ارتباط با نانوایان و ارایه آموزش‌های حضوری، این محصول و مزایای آن را بیش از پیش بشناساند.
  • تاریخ درج تاریخ درج: 22 شهریور 1396