آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در هتل پردیسان مشهد

آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در هتل پردیسان مشهد

آیین گرامیداشت روز کتاب،کتابخوانی و کتابدار با تقدیر از فعالان عرصه کتاب خراسان رضوی در هتل پردیسان مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی هتل پردیسان مشهد، در این مراسم که با حضور حجت الاسلام علی‌اکبر سبزیان مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، سید حمید موسوی، مدیرکل امور اجتماعی استانداری خراسان رضوی، جعفر مروارید مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، محمدرضا کلایی شهردار مشهد و جمع کسیری از مسئولین استان و شهری برگزار شد از فعالان عرصه کتاب خراسان رضوی تقدیر به عمل آمد.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در این مراسم گفت: اولین اتفاق مثبت و بزرگ فرهنگی استان در طول یکسال گذشته و از هفته کتاب سال گذشته تاکنون در بهمن ماه سال ۹۷ رقم خورد و ، بعد از ۲۳ سال، کتابخانه مرکزی امام خمینی‌(ره) مشهد به بهره برداری رسید که در حال حاضر و بعد از گذشت 9 ماه از فعالیت،بیش از 23هزار نفر از خدمات این کتابخانه استفاده می کنند.

وی افزود: هشت پروژه نیمه تمام در استان افتتاح شد که اکنون در حال خدمات رسانی به مردم است که به عنوان مثال یکی از این کتابخانه ها، کتابخانه سیار خیرساز است که  در 10روستای حاشیه شهر مشهد به ارائه خدمت مشغول است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، تصریح کرد: طی یک سال گذشته، بیش از ۱۰ هزار رخداد فرهنگی توسط کتابخانه‌های عمومی و کتابخانه های عمومی استان اتفاق افتاد که برای نمونه فقط در هفته کتاب سال جاری بیش از 1500برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان انجام شد.

سید حمید موسوی، مدیرکل امور اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: در حوزه فرهنگ احتیاج به کار جهادی داریم، به ویژه برای نسلی که دفاع مقدس و انقلاب اسلامی را ندیده اند. وی ادامه داد: بهترین وسیله انتقال ارزش‌های دفاع مقدس و انقلاب اسلامی کتاب است.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: حادثه تلخ حمله مغول ها به ایران باعث شد بسیاری از گنجینه‌های کتاب و دانشمندان را از دست بدهیم و از علم روز دنیا عقب بمانیم و امروز در بستر نظام جمهوری اسلامی توانسته ایم این عقب ماندگی را جبران کنیم.

موسوی افزود: جوانان و نوجوانان با کتاب و علم و آگاهی می توانند به پیشبرد علم و ارزش‌های انقلاب اسلامی سرعت ببخشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: در حال حاضر، زبان جهانی مردم دنیا کتاب است‌. ادبیات، شعر، تئاتر و دیگر حوزه های ادبی و فرهنگی همه در بستر کتاب تعریف می شوند.

جعفر مروارید، افزود: کتاب عرصه تضارب آرا است. حضرت علی می‌فرمایند: «آرا خود را با یکدیگر در میان گذارید تا تجارب درست ایجاد شود.» امروزه اینترنت، رقیب بزرگی برای کتاب به شمار می‌رود؛ با این وجود هنوز هم کتاب یک میراث فرهنگی برای گسترش نهضت روشن اندیشی است که مورد تأکید رهبری قرار دارد.

وی ادامه کرد: ملجا منور امام رضا(ع) در  استان خراسان رضوی‌ یک منبع الهام بخش برای ایجاد فرهنگی پویا به شمار می‌رود. سیره ایشان، تأمل و تعهد را به نسل جوان آموزش می‌دهد و مشهد امروز قطب نشر دینی و معنویت در منطقه است و  نخبگان فرهنگی و هنری استان ما، لایه‌های عمیق این فرهنگ قدسی را نشان می‌دهند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تاکید کرد: امیدوارم که سبد کالای فرهنگی در کنار سبد کالای اقتصادی جز زندگی مردم  قرار گیرد زیرا هرگاه کتاب در سبد فرهنگی ما قرارگرفت، می‌توانیم بگوییم آنچه از فرهنگ و معنویت مد نظر ائمه اطهار(ع) بوده است را محقق کرده ایم.

شهردار مشهد نیز در جمع کتابداران و کتاب دوستان استان گفت: مشهد به عنوان کلان شهری بزرگ و با اقتصادی قوی و پشتوانه‌های فرهنگی مناسب باید شرایط بهتری در حوزه فرهنگ و به ویژه کتابخوانی داشته باشد.

محمدرضا کلایی ادامه داد: امیدوارم با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی بتوانیم در زمینه توسعه فرهنگ کتابخوانی قدم‌های بزرگی برداریم و نوروز امسال هم در کنار برنامه‌های ویژه نوروز مانند المان ها، از کتاب هم استفاده کنیم و اقدام جدی در حوزه توسعه کتاب داشته باشیم.

شهردار مشهد گفت: در وضعیت امروز امکان خرید کتاب باتوجه به قیمت بالای آن برای همه اقشار مقدور نیست و ما در کنار همه مسئولین باید بتوانیم با ایجاد مراکزی در مناطق کم برخوردار، کتاب را به افراد ارائه دهیم.

کلایی افزود: امیدوارم بتوانیم در شهرداری با همکاری و مساعدت شورای شهر و اداره کل کتابخانه‌های عمومی در قالب یک برنامه میان مدت ۱۰ ماهه نظام توزیع کتاب با هدف عدالت اجتماعی را ایجاد کنیم.


  • تاریخ درج تاریخ درج: 6 آذر 1398