حرم مطهر

امام رضا (ع)، امام هشتم شيعيان در سال 818 ميلادي و در دوره خلافت مأمون، خليفه عباسي، در روستاي سناباد به شهادت رسيد. شيعيان اعتقاد دارند که امام رضا (ع) به دستور خليفه عباسي مسموم شده و به شهادت رسيد و از آن پس محل شهادت ايشان «مشهد» نام گرفت.


شهر مقدس مشهد هر ساله ميزبان بيش از يک ميليون نفر زائران آن حضرت مي باشد. بارگاه مطهر آن حضرت در زير گنبدي درخشان و بزرگ، در داخل يک ضريح نقره اي که از بهترين نمونه هاي هنر اسلامي ايرانيان مي باشد، واقع شده است. آئينه کاريهاي صحن زير گنبد نيز در نوع خود بي نظير است.


گنبد طلائي مرقد مطهر امام رضا (ع) بين سالهاي 1601 تا 1607 توسط شاه عباس صفوي مرمت و مجدداً با طلا پوشانده شد. مناره هاي طلائي که در ايوان عباسي و ايوان جنوبي نصب گرديده اند، متعلق به دوره شاه طهماسب صفوي (1514 ميلادي) و نادرشاه افشار (1732 ميلادي) مي باشند. همچنين طلاکاري هاي ايوان که در زمان نادرشاه افشار انجام شده و به آن ايوان نادر نيز مي گويند، به عظمت و زيبايي اين مجموعه افزوده است.

از دیگر جاذبه های شهر مشهد نیز میتوان به  آرامگاه فردوسي،  مسجد گوهرشاد،  آرامگاه نادرشاه، شاندیز، طرقبه، آرامگاه شيخ طبرسي، مقبره شيخ بهايي، مدرسه عباسقلي خان، آرامگاه امير غياث الدين ملكشاه، حمام شاه، آرامگاه خواجه اباصلت هروي و تپه نادری اشاره کرد.